Informacje ogólne
ŻUŁAWY – MIERZEJA WIŚLANA
Data wyjazdu: 27.09-28.09.2025
(pobyt od soboty do niedzieli)
Dzień 1
Wyjazd ze Śremu (parking przy Kościele pw. NSJ w Śremie),
zbiórka godz. 04.45 wyjazd godz. 05.00
Przyjazd do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie zwiedzimy Żuławski Park Historyczny – wizyta w muzeum, które jest idealnym miejscem na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław: historia delty Wisły, Mennonici…
Przejazd do miejscowości Marynowy, gdzie zobaczymy jeden z najładniejszych domów podcieniowych wybudowanych przez Petera Loewena.
Przejazd do miejscowości Cyganek-Żelichowo: kościół pw. Św. Mikołaja, Cmentarz Jedenastu Wsi, Mały Holender.
Sztutowo – zwiedzanie z przewodnikiem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Pierwszy i najdłużej istniejący obóz tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Działał on łącznie 2077 dni.
Przejazd na miejsce noclegowe.
Obiadokolacja.
Nocleg.
Dzień 2
Śniadanie i wykwaterowanie.
Przejazd na Przekop Mierzei Wiślanej – spacer na punkt widokowy.
Kościół w Stegnie – z największym obrazem sufitowym w Europie.
Przekop Wisły – sztuczne ujście Wisły, między Świbnem a Mikoszewem, powstałe w latach 1891–1895 przez wykopanie nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej. Dotychczasowe ujście Leniwki od przekopu do ujścia w Gdańsku nazwano Martwą Wisłą.
Ruiny kościoła we Wocławach – gotycki kościół z drugiej połowy XIV wieku. Ceglany, pierwotnie trójnawowy, z masywną wieżą. Po wielu przebudowach, ostatecznie popadł w ruinę po 1945r. W boczną ścianę wmurowane koło młyńskie. Obok kościoła nieliczne stele dawnego cmentarza mennonitów.
Wieża w Wiślinie – to XVIII w. dzwonnica Mennonicka w Wiślinie.
Zagroda u Młynarza i Wiatrak Paltrak – jedyny działający na Żuławach.
Kościół w Krzywym Kole – mały, gotycki kościół, który okazał się być perełką w skali całego Pomorza. Zachowało się w nim, bowiem, kompletne wyposażenie pochodzące z 1687 roku. Spod warstw wielokrotnie nakładanej farby stopniowo wyłania się barokowe, XVII-wieczne malarstwo.
Wyjazd w drogę powrotną.
Cena: 630 zł/os (przy grupie 40 – osobowej)
Cena zawiera: przejazd autokarem, 1 x nocleg, 1 x śniadanie, 1 x obiadokolacja, opiekę pilota, usługę przewodnicką, ubezpieczenie.
Dodatkowo płatne: bilety wstępu (ok. 60-90 zł)
Dopłata do pokoju 1 os: 50 zł cały pobyt (na zapytanie)
Program wycieczki może ulec zmianie ze względu na dostępność miejsc do poszczególnych obiektów. Podany program jest programem ramowym. Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.